Търсене в този блог

неделя, 29 юли 2018 г.

Марс в опозиция - 28.07.2018

След излизането на Луната от земната сянка, насочих телескопа към Марс, който в същата вечер беше в опозиция. Планетата е наедряла осезаемо от последното ми снимане, което позволява улавянето на детайли дори и при не особено качествена атмосфера. В случая условията не бяха толкова добри като предния път, но ъгловият диаметър на планетата, както и богатата на разнообразни детайли зона, компенсираха нещата.
Изглежда запрашаването на марсианската атмосфера вече намалява осезаемо, което също помага за по-ясна гледка. Полюсите на планетата са доста динамични - при снимките от 12-ти в центъра на южния полюс добре се вижда тъмно петно, което сега е изчезнало напълно, вероятно скрито от поглед заради облакообразуване.


Качвам и една GIF анимация от всичките 6000 кадъра на инфрачервения канал. Така изглежда Марс на живо при снимане с планетарната камера (видеото през това време тече на екрана на лаптопа). Прозрачността беше добра, но имаше високочестотни "къдрици" причинени от турбулентни потоци, които се виждат на анимацията.


Пълно лунно затъмнение - 27-28.07.2018

Вечерта на 27-ми срещу 28-ми станахме свидетели на пълно лунно затъмнение, с начало 20:13ч и край 02:30ч. Затъмнението може да се раздели на два основни етапа - навлизане на Луната в земната полусянка, а след това и в същинската сянка.
На следния адрес може да се види нагледно схематично представяне на процеса + точните времена на навлизане и излизане в съответната сянка: http://astrocalendar.50webs.com/mooneclips.html#27072018

Аз започнах наблюденията и снимките в 22:20ч, когато облаците започнаха да отстъпват и месечината се разкри. По време на затъмнението периодично се появяваха нови облаци, но поради голямата му продължителност това не попречи особено за наблюдение и заснемане на отделните етапи.
Пълната фаза на затъмнението представя снимка 5 от поредицата, която е от 23:40ч.