Търсене в този блог

вторник, 26 ноември 2024 г.

Юпитер и спътници - 25.11.2024

Много добра до отлична атмосфера снощи. На лайв вюто от време на време се виждаха всички възможни детайли по целия планетарен диск, на които е способна резолюцията на телескопа. Планетата в момента е огромна. Приятна изненада бяха Калисто и Йо в близост до планетарния диск. По едно време осъзнах, че Йо изведнъж е изчезнал – бе потънал в сянката на Юпитер.

Този път не пропуснах да се насладя на гледката визуално през 10мм окуляр + 2.5x Powermate. В моментите на отличен сиинг Калисто се виждаше ясно като пепеляво сива сфера с остро дефинирани граници и наченки на детайл.

За Юпитер – стакнати 30% кадри за клип в AstroSurface V3, 13 деротирани сета
За спътниците – стакнати 40% кадри за клип в AutoStakkert4




            Калисто:



Йо, попадайки в сянката на планетата:

четвъртък, 31 октомври 2024 г.

Юпитер - 31.10.2024

 


Уран - 30.10.2024

Уран - един леден свят, отдалечен на 1,6 милиарда километра от Земята и съответно 1,8 милиарда км от Слънцето. Една година на планетата е с продължителност 84 земни години. 

Атмосферата на Уран е подобна на атмосферите на Юпитер и Сатурн като състав - основно водород и хелий, но съдържа и повече вода, амоняк и метан. Уран е планетата с най-студена атмосфера в Слънчевата система - минус 224 градуса по Целзий. Атмосферата му има сложна слоеста облачна структура, съдържаща предимно вода в най-ниските облаци и метан в най-горния слой. Вътрешността на Уран е съставена главно от лед и скали. Ветровете в облачните слоеве могат да достигнат 900 км/ч.

Планетата се отличава със силния наклон на оста на въртене - тя лежи почти в равнината на еклиптиката.

На снимката се забелязва характерния за планетата син цвят, както и белезникавата зона около северния полюс. Атмосферните условия бяха доста променливи, при подходящи такива може да се получи по-ясно изображение.

SkyWatcher 350P GoTo, Uranus-C (IMX585), 4x Omegon Premium barlow

Комбинирани 3 RGB и 8 RG610 сета.