събота, 19 октомври 2024 г.

Комета C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) - 19.10.2024

Днес изтупах прахта от добрия стар Celestron C8, за да тествам как ще се справи с кометата C/2023 A3. Пазя го специално за такива случаи, в които големия добсън няма възможност да гледа в конкретна посока.

През бинокъл SkyMaster 25x100 кометата се вижда разкошно в пълния си блясък. Представям си как ще е от тъмно място, понеже точно в тази посока тук има локални мощни прожектори.

Цвета се получи малко странен, макар че гледах да балансирам RGB каналите. Поиграх си доста с Curves във Фотошоп, за да избегна доколкото мога прегарянето на ядрото. Стакнати около 1100 снимки по 1 сек експонация всяка. Приложен masterdark. Обработка в AstroSurface и PS.

Снимах между 19:40 и 20:00ч.



Ярка версия за по-добра видимост на опашката:






четвъртък, 17 октомври 2024 г.

Луна - 17.10.2024

Залез над планински връх в центъра на кратер, малко след пълнолуние.

Условията бяха променливи с често преминаване на пелени от перести облаци.

Юпитер и ГЧП - 17.10.2024

Интересни бури се наблюдават в ЮЕП западно от ГЧП. Имаме смесване на бял и яркооранжев материал, стабилни турбуленции се вихрят там. Откъснати по-тъмни образувания "плуват" в ламинарната светла зона под ЮЕП. Изглеждат амонячни на вид според прикачената картинка със схематичното представяне облачните слоеве на планетата.


Снимах между 2:30 и 03:00ч тази сутрин. 10 деротирани сета в WinJupos.



неделя, 13 октомври 2024 г.

Юпитер в отлични условия - 13.10.2024

Дойде ред и на Юпитер да бъде уловен в отлична атмосфера :) Метео картите, както и сиинг прогнозата на Метеоблу, показваха лоши условия за тази сутрин, но въпреки това реших да опитам. Още едно доказателство, че не трябва да им се доверяваме особено. През цялото време Юпитер бе остър и беше абсолютно удоволствие да се наблюдава лайв на екрана. Станах към 03:40ч и се оказа, че не разполагам с много време преди планетата да се скрие зад покрива на къщата, понеже за момента снимам от терасата. Вече се издига значително по-рано.

Включих новата придобивка към оптичната верига – 4х Omegon Premium barlow. Много съм доволен от качеството (нищо общо с 2х Omni). Абсолютно цветово неутрална, за разлика от Omni, която вкарва син оттенък. Опасявах се, че с добавяне на ADC между камерата и 4х Omegon ще се вдигне прекомерно фокусното, но разликата се оказа почти незабележима, което е супер.

Авто корекция на цветовете и кроп в PIPP, стакване и обработка в AsrtroSurface V3. Във версия V3 са оправили стакването и вече смея да твърдя, че се справя по-добре дори от AutoStakkert4.

Деротирани 8 изображения в WinJupos.

Правят впечатление двата светли овала в СЕП, както и оранжевия овал пò на север, обграден от завихряне с по-тъмен материал.


С Ганимед, който обработих отделно. Диаметърът на Ганимед (най-голямата луна в Слънчевата система) е с диаметър 5262 км.


И една анимация от 19 кадъра:



Оптичната верига:



Метеорологичните условия според Windy:



Сиинг прогнозата на Метеоблу: